Monthly Archives: April 2018

Grayshott Gardeners Spring Show – Report

The sun shone outside and the tables inside were laden with wonderful Spring blooms, vegetables, crafts and home produce.

The organisers did wonder if there would be many entries, after such a bad Spring. But the local gardeners came up trumps with over 200 entries about a 10% rise on last year.

It was also good to see so many visitors to the show as well as the regular members of Grayshott Gardeners. In addition to the displays, refreshments were on hand, including a vast array of delicious homemade cakes and there was also a good selection of plants for sale. All in all a wonderful afternoon for both gardeners and would-be gardeners.

The next event for this thriving group of enthusiasts will be the Plant Sale on the morning of May 5th in the Village Hall.

Below is a list of the main winners

  • Spring Cup Classes 1-22 Tulips and Narcissus  – Jill Meech
  • Gardeners Cup Classes 23-49 Cut exhibits, Pot/container grown exhibits and Vegetables – Vanessa Thompson
  • Denyer Cup Classes 1-22 Floral arrangements  – Sally Russell
  • Gladys Willmot Cup Classes 53-58 Home Produce – Jill Meech
  • Novice Cup All classes – Sally Russell
  • Whitehouse Cup All classes – Jill Meech
  • Best in Show Plate – Maureen Boorman ( Hellebore flowers )
  • Craft Prize – Sue Coates
  • Photography Prize – Angela Pointon
  • Junior -An Easter card with a Spring flower theme
  • Under 8 – Zoe Gilbert
  • 8 – 11 Jessie Meech

Photos below: 

Best in Show awarded to Maureen Boorman for these exquisite hellebore flowers

Gordon Rae patron of Grayshott Gardeners presenting Maureen Boorman with the Best In Show plate

The bustle of the Spring Show which was held in Grayshott Village Hall

Unusual tulips in all their splendour

Gordon Rae patron of Grayshott Gardeners presenting the Nice Cup to Sally Russell

Helen Deighan
Grayshott Gardeners

 

Meon Valley Garden Club – Spring Show Prize Winners 2018

Results of our Spring Show held on Saturday 24th March 2018:

Prize Description Winner
Humphrey Trophy Most points in Members Only Classes Section 1 Lesley Lopez
Champion Cup Most points in Open Classes Section 2 David Green
Judy Brice Memorial Trophy Awarded for the best house plant Lyn Gutteridge
Spring Silver Cup Best single Polyanthus plant in a pot Not awarded
Everett Trophy Best exhibit in the Show Section 1&2 (see Rule 6) Tony Williams
Eddie Newman Challenge Trophy Awarded for best Leek exhibit Ian Dyson
Bill Burrage Trophy Winner of Class 73 – Cake entry Jill Newbury
Homecraft Trophy Most points in Homecraft Section 3 Chrissie Butler
Men’s Cookery Trophy Awarded for the best Men’s cookery exhibit Malcolm Hyder
Berenice O’Connor Memorial Trophy Most points in Show from a minimum of 3 Sections Lesley Lopez
Children’s Cup plus £5.00 Awarded for the best Junior entry 2-6 years Hope Metcalf
Children’s Cup plus £5.00 Awarded for the best Junior entry 7-11 years Connor Goodman
Handcraft Trophy Awarded for the best Handcraft exhibit Lesley Lopez
Members Special Classes
Meon Valley Nursery Sponsorship Phlox Sweet Summer in a 1.5 litre pot 1.  Chrissie Butler

2.  Rose-Marie Miles

3.  Ruth Davies

Booby prize.  Pauline Bone

Garsons Daffodil Challenge 3 Narcissus Fortune in 6in/15cm pot 1.  John Martin

2.  Jane Pepys

3.  Denise Solman

Members Special Narcissus Championship 2 cultivars, 3 stems of each in 2 separate vases (not miniatures) 1.  Lesley Lopez

2.  Corinne Solen

3.  Not awarded

Karen Hutton